Tniemy LASEREM i wodą

PROJEKTUJEMY

Realizujemy Twoje pomysły

Laser do cięcia

Frezowanie sklejki i drewna oraz innych materiałów

Obrabiane materiały:
  • Plexiglass – od 3 mm do 15 mm
  • ABS – od 3 mm do 12 mm
  • Sklejka do cięcia laserem – od 3 mm do 18 mm
  • Polietylen/ polipropylen – od 1 mm do 12 mm
  • Hips – od 1 mm do 10 mm
  • Vivac – od 3 mm do 8 mm
  • Tupet/ PET – od 0,5 mm do 8 mm
  • Skóra, filc – od 1 mm do 10 mm
  • Gąbka – od 5 mm do 30 mm
  • Laminaty grawerskie + usługa grawerowania
  • HDF – od 3 mm do 18 mm
  • MDF – od 3 mm do 18 mm

Frezowanie jest rodzajem obróbki materiałów poprzez skrawanie. To dzięki frezowaniu drewna lub innych materiałów można nadać im bardziej skomplikowane kształty np. zaokrąglone krawędzie, rowki, różnego rodzaju otwory pod zawiasy. Frezowanie umożliwia również wykonanie bardziej fantazyjnych dekoracji, różnych żłobień i worów. W tym artykule przyjrzymy się frezowaniu drewna, sklejki i dibondu.

Frezowanie drewna

Frezowanie drewna jest wykorzystywane najczęściej w przemyśle meblarskim oraz przy tworzeniu różnych dekoracji. Frezarki można wykorzystać w wielu praktycznych sytuacjach takich jak np. wykańczanie kantów, czy też zaokrąglanie brzegów. Dzięki temu meble mają bardziej przyjazne kształty.

Jednocześnie frezowanie drewna pozwala też na tworzenie bardziej finezyjnych wzorów. Dzięki frezowaniu, w drewnie można uzyskać różne skomplikowane dekoracje, które zdobią np. meble. Można też wykorzystać frezowanie drewna do tworzenia przedmiotów, które pełnią tylko funkcje dekoracyjne. Jednocześnie, jeżeli mówimy o frezowaniu drewna w sposób ozdobny, skomplikowany to należy pamiętać, że tutaj duże znaczenie odpowiedni sprzęt, który minimalizuje ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego.

Oczywiście na rynku jest dostępne wiele różnych frezarek, które może kupić każdy, kto chce się zająć tym tematem. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że oprócz frezarki potrzebujesz również różnych frezów — każdy frez umożliwia osiągnięcie innego efektu w drewnie. Jeżeli planujesz bardziej fantazyjne zdobienia, to konieczny będzie również odpowiedni stół do frezowania w drewnie, który zwiększy komfort pracy.

Dlatego też warto zastanowić się nad skorzystaniem z firmy, która ma duże doświadczenie i odpowiedni sprzęt do frezowania drewna.

Frezowanie sklejki

Frezowanie sklejki nie różni się wiele od frezowania drewna. Oczywiście mówimy tu o dwóch różnych materiałach — sklejka poddaje się znacznie łatwiej obróbce, przez co frezowanie sklejki jest zadaniem łatwiejszym.

Frezowanie sklejki ma przede wszystkim charakter ozdobny — wykonuje się tu różnego rodzaju frezy dekoracyjne. Dzięki frezowaniu sklejki mogą powstać zarówno praktyczne, jak i ładne ozdoby takie jak np. ścianki działowe, czy też parawany.

Warto zauważyć, że ze sklejki można wykonać również meble. Dzięki frezowaniu sklejki mogą być one równie ładne, jak meble drewniane, jednocześnie będą tańsze. Odpowiednie lakierowanie, czy też olejowanie pozwala zabezpieczyć powierzchnię takich mebli.

Frezowanie MDF

MDF to płyta pilśniowa, która jest wykorzystywana do produkcji mebli oraz wykańczania wnętrz. Ze względu na swoje właściwości płytę MDF można stosunkowo łatwo frezować. To pozwala na tworzenie wymyślnych wzorów i dekoracji.

Jednocześnie przed zdecydowaniem się na frezowanie MDF warto zastanowić się jaki rodzaj płyty MDF wybrać. Na rynku jest wiele rodzajów płyt i mogą się one różnić właściwościami. Jeżeli chcesz, żeby frezowana płyta MDF znajdowała się na zewnątrz, to potrzebujesz innej płyty, niż takiej, która nadaje się tylko do wnętrz.

Frezowanie dibondu

Dibond jest rodzajem kompozytu, który jest złożony z kilku warstw aluminium połączonych rdzeniem polietylenowym. Mimo że jest bardzo wytrzymały, to stosunkowo łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Dlatego też dibond znalazł szerokie zastosowanie m.in. w branży reklamowej. Jednocześnie jest chętnie wykorzystywany także w architekturze wnętrz, ponieważ frezowanie dibondu pozwala mu nadać oczekiwaną formę, która staje się piękną ozdobą.

Warto podkreślić tutaj również odporność na czynniki zewnętrzne np. wahania temperatur, deszcz, promieniowanie UV. Ona sprawia, że dibond może być swobodnie wykorzystywany również na zewnątrz.

Frezowanie dibondua najlepiej zlecić zewnętrznej firmie, która posiada odpowiedni sprzęt do tego. Posiadamy wysokiej jakości ploter frezujący CNC, który umożliwia frezowanie dibondu z zachowaniem najwyższej jakości.

Podsumowanie

Frezowanie pozwala nadać ostateczny kształt meblom i dekoracjom. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, to frezowanie najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie. Frezowanie to proces, który wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również odpowiednich umiejętności. W przeciwnym wypadku można stosunkowo łatwo uszkodzić materiały, a to będzie prowadziło do generowania niepotrzebnych kosztów.

cięcie laserem stali nierdzewnej