Tniemy LASEREM i wodą

PROJEKTUJEMY

Realizujemy Twoje pomysły

Laser do cięcia

Wycinanie laserowe w drewnie, sklejce i materiałach niemetalowych

Obrabiane materiały:

  • Plexiglass – od 3 mm do 15 mm
  • ABS – od 3 mm do 12 mm
  • Sklejka do cięcia laserem – od 3 mm do 18 mm
  • Polietylen/ polipropylen – od 1 mm do 12 mm
  • Hips – od 1 mm do 10 mm
  • Vivac – od 3 mm do 8 mm
  • Tupet/ PET – od 0,5 mm do 8 mm
  • Skóra, filc – od 1 mm do 10 mm
  • Gąbka – od 5 mm do 30 mm
  • Laminaty grawerskie + usługa grawerowania
  • HDF – od 3 mm do 18 mm
  • MDF – od 3 mm do 18 mm

Cięcie drewna i sklejki laserem

Istnieje wiele metod obróbki drewna. Wycinanie w drewnie jest możliwe przy użyciu wielu klasycznych narzędzi takich jak np. dłuto. Dlaczego w takiej sytuacji miałbyś wybrać cięcie drewna laserem? Co przemawia na korzyść lasera do wypalania w drewnie?

Korzyści z cięcia drewna laserem

Cięcie drewna laserem umożliwia przede wszystkim niezwykłą precyzję, która jest praktycznie nieosiągalna przy wykorzystaniu klasycznych narzędzi. Wiązka lasera jest bardzo mała, przy tym ma ogromną moc, co sprawia, że cięcia nią wykonane są bardzo precyzyjne.

Dodatkowo podczas cięcia drewna laserem wykorzystywane są najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne, które umożliwiają bardzo dokładne odwzorowanie projektu. To pozwala zminimalizować błędy ludzkie — za całość odpowiada najnowocześniejszy sprzęt, który zapewnia chirurgiczną precyzję.

Ponadto cięcie drewna laserem jest szybkie. To sprawia, że umożliwia to realizację projektów na skalę masową. Zwłaszcza że przy laserowym cięciu drewna powstaje mniej odpadów, a surowiec jest lepiej wykorzystywany niż w przypadku klasycznego cięcia. Cięcie laserowe drewna sprawdzi się również w drobnych i cienkich elementach, gdzie wykorzystanie klasycznych narzędzi byłoby praktycznie niemożliwe.

Warto zauważyć, że dzisiaj istnieją również lasery do wypalania w drewnie, które umożliwiają nie tylko wycinanie wzorów, ale również wypalanie ich. Dzięki temu można w łatwy i prosty sposób zrealizować nawet duży i bardziej skomplikowany projekt.

Gdzie wykorzystuje się cięcie laserem w drewnie?

Laserowe cięcie drewna jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja, albo gdzie klasyczne metody obróbki drewna są mniej skuteczne, czyli w pracy ze wszelkiego rodzaju cienkimi materiałami. Główne obszary zastosowań tej metody obróbki to produkcja mebli, dekoracji wnętrz oraz sztuka. Precyzyjne cięcia umożliwiają tworzenie w drewnie i materiałach drewnopochodnych skomplikowanych wzorów, trudnych do uzyskania tradycyjnymi narzędziami. W dekoracji wnętrz technologia ta służy do wycinania elementów ozdobnych, a w sztuce pozwala artystom na tworzenie unikatowych dzieł. Umożliwia także personalizację wyrobów drewnianych poprzez grawerowanie. Szeroka gama zastosowań sprawia, że to rozwiązanie cieszy się rosnącym zainteresowaniem w branży drzewnej oraz innych sektorach związanych z designem.

Ze względu na to, że laser nie wymaga użycia siły, tak jak wiele metod obróbki mechanicznej, to często stosuje się go do cięcia sklejki. Wycinanie sklejki przy pomocy lasera jest szybkie, proste i skuteczne. Ponadto nie ma ryzyka, że materiał zostanie w jakiś sposób uszkodzony, ponieważ w przypadku tej techniki laser nie ma bezpośredniego styku z powierzchnią modyfikowanego materiału.

Dlaczego warto zdecydować się na technologię laserowego wycinania w sklejce?

Sklejka przez wiele osób była dawniej traktowana jako gorszy surowiec. Jednak dzisiaj coraz częściej wykorzystuje się ją do produkcji mebli, różnych dekoracji. Sklejka jest mniej wytrzymała i trwała niż drewno, jednak znacznie tańsza. Należy jednocześnie obalić mit o jej nietrwałości, ponieważ fakt, że jest mniej trwała i wytrzymała niż drewno nie oznacza, że jest łamliwa. Przy normalnym użytkowaniu i odpowiednim zabezpieczeniu produkty wykonane ze sklejki są również bardzo trwałe. A wykorzystując odpowiednie narzędzia i techniki wycinania w sklejce, można uzyskać efekt wizualny, który jest równie dobry, jak wygląd mebli, czy też dekoracji wykonanych z drewna.

Sklejka jest dobrą i tanią alternatywą dla drewna zwłaszcza tam, gdzie liczą się przede wszystkim aspekty wizualne. Warto zauważyć, że dzięki wycinaniu w sklejce można stworzyć unikatowe projekty np. mebli czy też dekoracji do domu.

Wycinanie laserowe w drewnie a inne metody obróbki

Wycinanie laserowe w drewnie i materiałach drewnopochodnych pozwala na uzyskanie znacznie wyższej precyzji niż w przypadku zastosowania innych metod obróbki. Jest to świetna alternatywa dla klasycznej obróbki mechanicznej, dzięki której można mieć pewność, że projekt zostanie dokładnie odwzorowany, ponieważ za jakość wycinania laserowego w drewnie, sklejce i innych materiałach niemetalowych odpowiada przede wszystkim maszyna i nowoczesne oprogramowanie.

W cięciu laserowym wiązka światła skupia się na powierzchni materiału, co prowadzi do jego stopienia lub spalania. Technologia ta umożliwia tworzenie precyzyjnych nacięć, co pozwala na realizację złożonych wzorów. Efekty obróbki zależą od mocy lasera, grubości drewna oraz jego gatunku. Metoda ta charakteryzuje się wysoką dokładnością i powtarzalnością, co przekłada się na lepszą jakość wyrobów oraz mniejsze straty surowca. Dodatkowo, proces jest szybki i efektywny, co redukuje czas produkcji. Co więcej, ma on charakter bezdotykowy, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Warto jednocześnie zauważyć, że nie potrzebujesz lasera do wypalania w drewnie, żeby móc skorzystać z tej technologii. Nasza firma oferuje usługi wypalania w drewnie w Warszawie, realizując projekty na potrzeby klientów indywidualnych, firm i instytucji.

W jakich materiałach, poza drewnem, można wycinać laserem?

Technologia cięcia laserowego ma ogromny potencjał, umożliwiając precyzyjne obrabianie różnych materiałów, nie tylko drewna i materiałów drewnopochodnych takich jak sklejka, MDF czy HDF. Oprócz nich, stosujemy tę metodę obróbki również w przypadku realizacji projektów wymagających wycinania w metalu, tworzywach sztucznych, konglomeratach, gumie, skórze oraz grubych tkaninach. Laserowej obróbce mogą być też poddawane materiały o różnych formatach i grubościach.

Dzięki wszechstronności cięcie laserowe przyczynia się do innowacji w wielu dziedzinach przemysłu. Warto zwrócić uwagę na możliwości niesione przez tę metodę zarówno w produkcji seryjnej, jak i jednostkowych projektach: pozwala ona na oszczędność surowców oraz ograniczenie odpadów. Współczesne rozwiązania oferują coraz większą precyzję i kontrolę nad procesem obróbki, otwierając nowe perspektywy dla projektantów. Należy również zauważyć szerokie zastosowanie cięcia laserowego w różnych branżach: jego rosnące znaczenie potwierdza wpływ tej technologii na gospodarkę.

Efekt wycinania laserem